Millist tossumasinat valida?

Tossumasinad jagunevad laias laastus kaheks: „fogger“ ja „hazer“. Seejuures on hea teada, et toss ei tähenda antud juhul suitsu vaid auru või aurulaadset atmosfääri. Kõik aktsepteeritud tootjad kasutavad selleks tervisele ohutuid vedelikke, mis ei põhjusta kellelegi hingamisraskusi.

Hea mõte on alati kasutada masina tootja poolt pakutavat originaalvedelikku, sest masinad töötavad erinevatel temperatuurirežiimidel.
Enim levinud põhjus nii „fogger“ kui „hazer“ masinate kasutamiseks on soov, et valguskiired õhus välja joonistuks.  

 

spotid udus

Kõik „fogger“ tüüpi masinad paiskavad välja paksu aurupilve, mis muutub selgemini läbipaistvaks kui on mõnda aega hajunud. Näiteks Look Solution Viper ja Antari Fog Jet.  „Fogger“ masinad jagunevad omakorda kasutamise eesmärgi järgi. Lisaks lava aurupilvega täitmisele kasutatkse „Fogger“ tüüpi masinaid ka eriefektidena. Esimene neist on tossusammaste lühiajaline tekitamine lavapilti ja teine nn. raske toss, mis roomab põranda või maapinna ligidal. Viimane tulemus saavutatakse aurustajaga masinast saadud tossu jahutamisega, milleks erinevad tootjad kasutavad erinevaid meetodeid. Mõlema kirjeldatud efekti saamiseks on oluline kasutada kiiresti hajuva tossuvedelikke, et soojenedes üles kerkiv toss (või „samba“ hajumisel) ei täidaks kogu ruumi. Kui kasutada tossu kombinatsioonis ülalt alla suunatud (soovitavalt spetsiaalset tüüpi) prožektoritega saab ära kasutada nn. svoboda efekti nt. varjamaks tekkiva „kardina“ taha jäävat.

Erikategooria on akutoitel töötavad miniatuursed ja vähem miniatuursed tossu-masinad nagu näiteks Look Solution Tiny fogger. Akumasinaid kasutatakse enamasti, kas dekoratsioonid sees või näitleja külge kinnitatuna.

 

„Hazer“ tüüpi masinad ilmusid pisut hiljem kui „fogger“ tüüpi. Selle vajaduse kutsus esile soov, et kiirte mäng ja atmosfäärilased efektid tuleksid esile ilma, et toss laval toimuvat varjaks. Need masinad jagunevad enamasti selle järgi kuidas tekkivat udu toodetakse:

  • aurustajaga masinad (vee põhised vedelikud)
  • kompressoriga masinad (saadaval nii vee kui õlipõhised vedelikud)
  • gaasiga pihustamine (kui on oluline, et masina töötamisega ei kaasneks helisid)

Selliste masinate puhul on rusikareegel, et mida väiksem tekkiv osake seda parem. Näiteks Antari vastavatel masinatel on osakese suurus 2 mikronit ja Look Solution masinatel 7 mikronit. See tagab ka udu ühtlasema hajumise, mis annab ka ilusama pildi. Igasugune aur tundub seda valgem, mida väiksemad on selle osakesed. Tavaline suits seda ei asenda, sest suits koosneb tahmaosakestest.

 

Antari toodab ka nn. fazer-eid, mis on omamoodi kombinatsioon hazer-st ja fogger-ist. Näiteks F7 Samze  https://antari.com/products/f-7-smaze/

F-7 Smaze Kindlasti on oluline, mitte unustada, et nii fogger-ite kui ka hazer-itega töötamisel vajate enamasti liskas ventilaatoreid, soovitavalt dmx juhitavaid. Mitmetel masinatel on ventilaator integreeritud või pakub tootja seda kombinatsioonis masinaga ühes rack-is. Näiteks https://www.looksolutions.com/products/viper_deluxe/8.html
viperdeluxe
Et tagada ventilaatorile pikem tõrketu tööaeg tuleks vältida tossu sellest otse läbilaskmist.

Loomulikult tuleb masina võimsuse ja tootlikkuse  valikul juhinduda sellest kui suuri alasid ja/või ruume on vaja katta.